Zdá se, že v Google testují další optimalizaci vyhledávání.
neděle 21. prosince 2008
Vnořené vyhledávání na Google?
středa 17. prosince 2008
Editace emailu v Google Docs
úterý 16. prosince 2008
Google Maps a video
Navíc v diskusi pod postem na Google Blogoscoped se objevil link o kterém jsem nevěděl: Gadgety pro Google Maps. Vřele doporučuji k vyzkoušení.
pondělí 1. prosince 2008
Nový Zeland online
středa 26. listopadu 2008
Google Maps v novém
Google dnes spustil nový kabátek pro svou aplikaci on-line map známou jako Google Maps. Celkově se zaměřil na lepší interface, který dnes umožňuje lepší detekci a práci se Street View. Stačí uchopit panáčka nad posuvníkem a hned se rozsvítí oblasti, která má Google již nasnímkované. Proměnila se i velkosti nabízeného pohledu v Street View a hlavně přibyla možnost pohled do ulic přímo vkládat do stránek. Ostatně pod můžete se přesvědčit sami:
Vložený pohled zůstává dál interaktivní a uživatel si tak může prohlížet pamětihodnosti přímo z vašich stránek. I když vás Google v linku omezuje na rozlišení 425x240 pro zobrazený Street View, můžete si velikost iframe nastavit po svém. K pohybu po městě můžete využít jak myš, tak šípky na klávesnici.
úterý 25. listopadu 2008
Chytré hledání v Google Books
Služba Google Books zpřístupňuje uživatelům inernetu vyhledávání v desítkách tisíc knih, řadu z nich nabízí i ke stažení nebo alespoň k prohlédnutí jejich zásadních částí. Lepši vyhledávání v pestré nabídce umožňují vyhledávací zkratky nebo rozšířené vyhledávání (ostatně jsou to dvě cesty k témuž výsledku).
- Vyhledávání podle ISBN je možné přes zkratku isbn: například ve formátu isbn:0060930314.
- Knihy od jednoho nakladatele naleznete pomocí inpublisher: například inpublisher:O'Reilly.
- Pokud chcete vyhledávání omezit na určité časové období, stačí použít date: a zadat patříčné rozmezí např. date:1888-1889.
- Hledání jen podle jména autora umožňuje zkratka inauthor: například inauthor:Martin inauthor:Heidegger.
- Zajímají-li vás knihy, které obsahují nějaké konkrétní slovo v titulu, stačí použít zkratku intitle: například intitle:Evropa.
- K hledání podle oblastí vědění slouží zkrazka subject:. Pro vyhledání knih o sémiotice tedy stáčí napsat subject:"semiotics"
- Hledání můžete omezit i na určitou jazykovou oblast, bohužel je tato volba dostupná pouze v nabídce rozšířeného hledání.
Nalezené knihy můžete také zobrazovat přímo ve svých internetových stránkách. Návody jak na to, je k mání zde. A pokud chcete, můžete do svých stránka přidat náhledy z knížky, postup najdete zde.
A na závěr jeden tip: výsledky hledání si můžete nechat také zobrazit jako RSS feed, a přidat ho do své čtečky. Díky tomu, můžete sledovat pravidelné přírůstky v Google Books aniž byste museli samotné stránky vůbec navštívit. Stačí jen napsat náseldující url
http://books.google.com/books/feeds/volumes?q=
a doplnit do něj, co budete hledít. Například pro sledování nově zařazených knih od Milana Kundery, stačí přidat http://books.google.com/books/feeds/volumes?q=inauthor:Milan inauthor:Kundera
A to je pro dnešek vše.
čtvrtek 20. listopadu 2008
Lively is dead
úterý 18. listopadu 2008
Life is life na Google Images
pondělí 17. listopadu 2008
Obama bude promlouvat k Američanům skrze Youtube
čtvrtek 13. listopadu 2008
Google ořezávačka webů (nejen) pro Iphone
středa 12. listopadu 2008
Google Reader + Google Translate = RSS bez hranic
úterý 11. listopadu 2008
Google Video Chat
pondělí 10. listopadu 2008
Pokročilé vyhledávání na Google Video
neděle 9. listopadu 2008
Google Scholar s více texty než Google Search
sobota 8. listopadu 2008
Google, Xerox, Obama - jak se to rýmuje?
UPDATE: Zdá se, že alespoň pro Erich Schmidta z Google, zůstane jen u poradní role. Hlasí Reuters a řada serveru.
středa 5. listopadu 2008
Hledání začátku konverzace v Gmailu
Zajímavý nápad jak využít kombinování filtrů pro hledání v Gmailu přinesl Rakesh Agrawal’s Blog. Pomoci malé kombinace můžete vyfiltrovat z pošty všechny emaily, kterými začínala vaše komunikace s někým dalším. Například chcete-li najít emailovou komunikaci s Michaelou, ale nechcete aby v ní byly zahrnuty i emaily, které vám jen přeposlala nebo jen odpověděla, stačí napsat
from:michaela -subject:Re: -subject:Fwd:
Gmail vráti seřazenou komunikaci s Michaelou bez zbytečných příměsí.
úterý 4. listopadu 2008
Volby a lá Google
pondělí 3. listopadu 2008
Google Apps Hacks (skoro) celá zdarma
neděle 2. listopadu 2008
Harvard proti dohodě o knihách
sobota 1. listopadu 2008
Google Alerts jako RSS
Google jako OCR
čtvrtek 30. října 2008
Google Maps hlasí: Italie pokořena!
pondělí 27. října 2008
Street View pro Španělsko
pátek 17. října 2008
Chyba v ZENDu pro Google Docs
Zdá se, že se na Google Docs dějí věci. Mimo jiné i Google upravuje API pro své DOCs, aniž by příliš varoval ostatní. Takže pro ty z vás, kterým přestala nahle chodit ZENDová knihovna GData, tu mám malinkatou nápovědu.
Pokud vidíte tento error:
Fatal error: Uncaught exception 'Zend_Gdata_App_HttpException' with
message 'Expected response code 200, got 404' in ...
Opravu najdete zde: http://groups.google.rs/group/Google-Docs-Data-APIs/browse_thread/thread/787d124bbddfabe0
čtvrtek 8. května 2008
Google překládá webové stránky
úterý 5. února 2008
Prohledávání sociálních sítí pomoci Google
Jak to funguje? Prohledávače Googlu indexují i údaje z tzv. mikroformátů v nichž uživatelé informace o svém vztahu k dalším uživatelům. Nejrozšířenější jsou formáty XFN a FOAF, které obsahují údaje o tom, zda zdroj na který ukazují je váš přítel nebo spolupracovník a podobně. Google se už pak postará o zbytek.
Nová služba Googlu Social Graph API ale už vyvolala negativní reakce řady internetových publicistů. Posouvá totiž hranice sbírání osobních informací o uživatelích o další krok a v kombinaci s klasickými marketingovými nástroji se stává mocnou zbraní.
čtvrtek 31. ledna 2008
Jak hledat telefonní čísla na mobil pomocí Google
Když jsem ještě pracoval v novinách (www.denik.cz), tak jsme často řešili problém kde vzít odborníka na danou oblast, který by nám řekl svou větu pomíjivé slávy. Najít rychle někoho, kdo rozumé dané oblasti, není pomocí Google žádný problém. Najít na něj telefonní číslo je však horší. Existují samozřejmě telefonní seznamy, ale ty většinou neobsahují čísla na mobil. Časem jsme na to vymysleli jednoduchou techniku, založenou na využívání filtrů hledání v Google. Například jsem potřeboval najít spojení na meteorologa pana XXX (je mi líto, ale jméno neuvedu). Pří pouhém zadání jeho jména se samozřejmě objevila řada textů a článků, které bylo velmi zdlouhavé procházet. Omezení dotazu pomocí další klíčového slova „telefon“ k ničemu nevedlo. Protože telefon je příliš obecné slovo, tak se kýžený výsledek taky nedostavil. Maximálně s podařilo urvat nějaké číslo na pevnou linku. A pak přišel spásný dotaz
"Jméno a příjmení" telefon 602..608 OR 721..724
Co tenhle dotaz dělá? Lidský řečeno: najde všechny stránky kde se vyskytuje člověk s uvedeným jménem a příjmení, zároveň se tam vyskytuje klíčové slovo telefon. Potud jasné. Konstrukce 602..608 OR 721..724 ale využívá možnost Googlu vyhledávat čísla v určitém rozmezí. Tady jsou zvolená rozmezí pro předčíslí.
Ačkoli se to nezdá, tak úspěšnost takového hledání byla cca 30 procentní, což je na jednorázové hledání privátních údajů velice slušné. Dotaz jde samozřejmě ještě zpřesnit, ale to už jen záleží na vaší fantazii. Dodáním koncovky ext:xls lze například omezit hledání jen na dokumenty ve fromátu XLS. Právě tak jsme tehdy na našli číslo na našeho meteorologa. Byl uveden v excelu pořadatelů jednoho sportovního turnaje...
úterý 29. ledna 2008
Google a čárový kód v časopisech
Postup by byl přitom velice jednoduchý. V jakémkoli tištěném materiálu by se objevil patřičný čárový kód, který by po načtení pomoci mobilniho telfonu, zájemce nasměroval právě a jen na jeho stránku. Dan Former, který informaci jako první přinesl, vysvětluje tři hlavní výhody této technologie. Za prvé zbavuje uživatele přepisování adresy. Za druhé umožňuje dále personalizovat reklamu a přesněji ji zacílit. A konečně za třetí umožňuje velice posílit analytické nástroje Google, včetně jejích propojení například s GPS systémy.
pondělí 28. ledna 2008
Gmail a vyhledávání
Gmail používám jak svůj email již čtyři roky. Dnes v něm mám 2 a půl gigabajtů zpráv a dokumentů a popravdě řečeno vyznat se v nich je docela umění. Navíc používám Gmail i pro skladování komunikace z GTalku a tak se celá věc ještě komplikuje. Naštěstí nabízí Gmail řadu filtrů pro hledání, které lze používat rovnou z vyhledávacího okénka.
Nezdržujme se tedy a pojďme na ně:
Síla je v kombinaci
Samozřejmě zvolené filtry jde i kombinovat. Chcete-li tedy najít dokument, který vám poslal Karel ve formátu PDF před vánocemi, stačí napsat:
from:Karel filename:pdf before:2007/12/24
a je vystaráno. A co je ještě lepší, můžete kombinovat v hledání i s logickými operátory. Tedy není problem nájít v předmětu všechny emaily co měly v názvu buď Anička nebo Helenka:
subject:Anička OR Helenka
A ještě něco: pokud jste líní pamatovat si zkratky. Pak stačí kliknout na Show search options vedle vyhledávacího políčka, kde najdete většinu z uvedených možností.
Článek vychází z řady zdrojů, neměl by být mezi nimi zapomenut ale text Search Gmail geek-style.
neděle 27. ledna 2008
Jak uložit celou Picasa Web galerii
Nedávno nám známá poslala fotky z oslav narozenin naší dcery. Poslala neni to správné slovo, prostě nám příšel link na soukromou fotogalerii v jejím prostoru na Picase. Příjemné na prohlížení, nesnestielné na stahování. Google totiž do galerií zatím neimplementoval možnost stahnout všechny fotky naráz. Naštěstí ale řešení existuje. Přišel s ním Loïc Cerf v příspěvku A Bash Script to Quickly Download Entire PicasaWeb Albums na webu Blue GNU. Stažení za vás obstará kratičký script spustitelný z příkazové řádky.
Script má tuto podobu
#!/bin/bash
# Distributed under the terms of the GNU General Public License v3 or later
# AUTHOR: Loïc Cerf
# e-mail: magicbanana@gmail.com
WGET_OPT="-nv -T 180 -t 3 -c"
EX_USAGE=64
EX_NOHOST=68
if [ -z "$1" -o "$1" = "--help" -o "$1" = "-h" ]
then
echo "Usage: $0 url [destination]"
exit
fi
page=${1#*picasaweb.google.*/}
if [ "$page" = "$1" ]
then
echo "\"$1\" is not the URL of a PicasaWeb album or gallery" 1>&2
exit $EX_USAGE
fi
temp=`mktemp`
if wget $WGET_OPT -O $temp "$1"
then
finalPage=${page#*/}
if [ -z "$finalPage" -o "$finalPage" = "$page" ]
then
# $temp is a gallery
if [ -z "$2" ]
then
destination=`grep -m 1 "^var _user" $temp`
destination=${destination##*nickname:\"}
set "$1" "${destination%%\"*}"
fi
mkdir -p "$2"
cd "$2"
grep -E -o "$1"[/]?[[:alnum:]:.%~_-]+ $temp | sort | uniq |
while read album
do
"$0" $album
done
else
# $temp is an album
if [ -z "$2" ]
then
destination=`grep -m 1 "^var _album" $temp`
destination=${destination##*title:\"}
set "$1" "${destination%%\"*}"
fi
grep -E -o {id:\"[0-9]+\",s:\"[[:alnum:]:\\.%~_-]+ $temp |
while read picture
do
picture=${picture##*\"}
picture=${picture/\x2Fs144/}
wget $WGET_OPT -P "$2" ${picture//\x2F//}
done
fi
else
exit $EX_NOHOST
fi
rm $temp
Jeho použití je velice snadné.
$ picasaweb-download http://picasaweb.google.com/adresa-vsech-galerii/
stahne všechny galerie.
$ picasaweb-download http://picasaweb.google.com/adresa-vsech-galerii/album/
stáhne konkrétní album.
Před spuštěním nazapomeňte nastavit práva souboru na spouštění a zápis. Uživatelé Windows mohou script spustit v prostředí Cygwin.
Tipy a triky pro Google
Tenhle blog je určen pro shromažďování tipů, triků a návodů pro webové aplikace společnosti Google. Tedy triky nejen pro samotný vyhledávač, ale také pro kancelářská aplikace Google Docs nebo fotogalerie Picasa. Doufám, že zde naleznete návody či zprávy, které vás zaujmou a pomohou.