čtvrtek 22. dubna 2010
Populární stránky podle Facebooku
Zajímavé ale je, že nemusíte nutně vložit jen svoje URL, ale i cizí. Uvidíte tak seznam populárních podstránek webů, které vám nepatří. Vybírány jsou zřejmě buď podle vašich přátel v případě, že jste přihlášeni nebo z celého okruhu Facebooku. V praxi tak můžete například jednoduše testovat, které články ze zpravodajských serverů jsou momentálně nejvíce populární. Ve chvíli kdy píšu tenhle text, tak na Novinkách celkově kraluje článek Autorům South Parku hrozí smrt kvůli dílu s prorokem Mohamedem.
Pokud vás tedy zajímá, co zajímá dav, tak máte v ruce ideální nástroj. A Facebook zřejmě zase získal další střípek do mozaiky jménem personalizovaná reklama.
sobota 10. dubna 2010
Google: Na rychlosti záleží
Zároveň ale Google v postu uvádí, že změna se týká hodnocení méně než 1 procenta stránek a že je v provozu již několik týdnu. Jak tedy říká Matt Cuts na svém blogu: pokud si toho moc lidí do teď nevšimlo, tak to zas tak převratná změna není. Nicméně z mého pohledu by to mohlo přivést tvůrce stránek, aby se více zabývali na jakých serverech běží jejich aplikace a vyvinuli tlak na hostingové firmy směrem k zlepšení.
úterý 6. dubna 2010
Krize končí? Google si to nemyslí
Google Insight je služba, která dává uživatelům představu o tom, jak moc bylo klíčové slovo v minulosti hledáno na Googlu. Nabízí i komfortní zobrazení grafů a možnost filtrovat výsledky podle zemí a podobně. O užitečnosti této aplikace se můžete přesvědčit ve dvou studiích: americké Predicting the Present with Google Trends a německá Google Econometrics and Unemployment Forecasting.
V té první výzkumníci z Googlu ukazují, jak jsou si podobné křívky hledání z ekonomických oblastí a skutečné výsledky jednotlivých segmentů, ba co víc jak spolu vzájemně souvisí hospodářské výsledky firem a vyhledávání jejich výrobků. Podobnost jde tak daleko, že podle hledání jde předpovídat do jaké země budou lidé jezdit na dovolenou. Německá studie nás bude zajímat o něco více. Odborníci z Forschungsinstitut zur Zukunft der Arbeit v ní ukazují, jak hledání inzerátů práce dokáže přepovídat skutečný stav nezaměstnanosti v Německu. Jak to může fungovat? Poměrně jednoduše: co hledáme na internetu, hledáme z nějakých reálných důvodů. Pokud se poohlížeme po práci, zřejmě jí chcem změnit.
Mimochodem uvedené práce vznikaly před tím, než Google doplnil Insight o novou vlastnost, kterou je schopnost předpovídat jak se bude křivka hledání v budoucnu pohybovat v závislosti na svém minulém průběhu. Nechme stranou teorii, jak je to možné a zkusme se podívat na analytické možnosti, které tato volba nabízí v kontextu ekonomické krize. Dopředu říkám, že to nejsou data moc optimistická.
Začněme nejdříve bez předpovědí. Podle informací, které přinesl server Novinky, v roce 2009 překročil počet exekucí 1.000.000, v roce 2008 to bylo 550.000 a v roce 2007 428.000.
Pokud se podívate na křivku hledání slova "exekuce", tak zcela věrně kopíruje tento trend.
Leden 2010 má skoro dvojnásobek hledání oproti lednu 2009.
To ovšem není vše. Podívejme se, jak vypadá hledání klíčového slova "volná místa" i s předpovědí:
Vidíme, že předpověď ukazuje víceméně stejný průběh pro rok 2010, jako byl v roce 2009. Podobně stagnuje i trend pro klíčová slova "hledám práci"
Pro rok 2010 nás tedy podle Googlu žádné zlepšení nečeká. Začínáme skoro na deseti procentech nezaměstnaných a stejně tak s nimi i zřejmě skončíme. Mimochodem v tom se Google Insight shoduje i s předpověďmi ekonomů. Pokud chceme nepřímé potvrzení této teorie, tak můžeme zkusit vyhledávání slova "psycholog". Je obecně známo, že v době krize roste potřeba psychologické porady, takže pokud je zde zřejmá souvislost, měl by s ní souviset i počet hledání psychologů. Je to tak? Je!
Dobře: čeká nás rok nezaměstnanosti a šetření. Jak to bude vypadat? Kupříkladu lehce poklesne zájem o dovolené:
a v Egyptě se jich zřejmě bude konat o něco míň:
A opět: analytici si to myslí také,
Vyhlídka jsou to nevábné. Na faktu, že letošní rok nebude o nic lepší než minulý, ba zřejmě o něco horší nic nezmění ani volby. Možná o to pečlivěji bychom se měli rozhodovat.
Na závěr se ale sluší dodat nějakou tu pozitivní zprávu. Zkusím to: pokud skutečně fungují předpovědi a měření na základě našeho hledání ve vyhledávačích, dostáváme zajímavý a důležitý klíč ke kolektivnímu vědomí a to je fajn.
P.S. Data jsem sbíral 5.4. 2010 Google je může dál zpřesňovat a měnit.